Lucyna EkkertPlatforma Obywatelska RP
 

 

Lokomotywy jak nowe Zakończył się remont zabytkowych lokomotyw. Tym samym dotrzymałam obietnicy, że kolejowe perełki odzyskają blask przed Świętem Kolejarza, obchodzonym 25 listopada.

Lokomotywa parowa - parowóz serii TP 1-18 jedyny egzemplarz serii zachowany w Polsce (jeden z trzech w Europie). Lokomotywa spalinowa SM-15-25 jest to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz tej serii. Tym większa radość.

Więcej…

 

11 listopada Święto Niepodległości Podobnie jak w latach poprzednich, po uroczystej mszy świętej zgromadziliśmy się, aby upamiętnić jedną z najważniejszych dat w naszej historii. Mija 96 lat od dnia, w którym spełniła się nadzieja Polaków na niepodległość. Przyszliśmy świętować, cieszyć się z własnej wolności, ale także z dumą i szacunkiem spełnić swój obowiązek pamięci. Pamięci o tych, którzy wolności naszej Ojczyzny poświęcili swoje siły, swoją pracę; a także, jakże często, swoje życie.

Więcej…

 

Nagrody Starosty Tarnogórskiego 8 listopada 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zostały wręczone pierwsze w historii Powiatu Tarnogórskiego Nagrody Starosty Tarnogórskiego.

Nagroda ma charakter honorowy i przyznawana jest za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju i promocji Powiatu Tarnogórskiego. Jej celem jest wyróżnienie, nagrodzenie i uhonorowanie osób i instytucji godnych uznania, przyczyniających się do rozwoju Powiatu Tarnogórskiego; prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału Powiatu Tarnogórskiego; promowanie aktywności środowisk twórczych, wybitnych osiągnięć sportowych i naukowych; promowanie innowacyjnych przedsięwzięć w zakresie kultury, sportu i edukacji.

Więcej…

 

Wizyta ministra Sportu i Turystyki w powiecie tarnogórskim 6 listopada 2014 r. w naszym powiecie gościł Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat. Podczas wizyty odwiedził kompleks rekreacyjno-sportowy przy Powiatowym MDK im. H. Jordana wybudowany w ramach unijnego projektu "Od klepiska do boiska", boisko TS Iskra w Lasowicach oraz wyremontowaną niedawno przy udziale środków ministerstwa bieżnię wokół boiska piłkarskiego Klubu Sportowego "UNIA Kalety". Minister odwiedził także Zabytkową Kopalnię Srebra, a na zakończenie wizyty w Tarnowskich Górach odsłonił tablicę pamiątkową Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Więcej…

 

Konwencja wyborcza Platformy Obywatelskiej 3 listopada 2014 r. z udziałem Pani Premier Ewy Kopacz odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej w Katowicach.
Premier Ewa Kopacz zaapelowała, żeby do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich wybierać ludzi, którzy chcą pracować, a nie kłócić się, bo Polska potrzebuje dziś pracy, a nie kłótni. Jestem przekonana, że właśnie tacy są kandydaci na naszych listach.

Więcej…

 

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy 28 października 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej odbyła się konferencja poświęcona problematyce rynku pracy oraz prezentacji instrumentów aktywizacji osób bezrobotnych z perspektywy znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy Celem spotkania, na które zaproszono pracodawców było m.in. zachęcenie przedsiębiorców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Gościem konferencji był euro-deputowany Marek Plura.

Więcej…

 

Wizyta Adama Ździebło 24 października 2014 r. w powiecie tarnogórskim gościł Adam Ździebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Więcej…

 

"Twórcy Kultury Śląskiej" Ideą powołania Centrum Kultury Śląskiej było stworzenie miejsca integrującego społeczność regionu oraz promowanie jego tradycji, historii i wszelkiego rodzaju przejawów działalności artystycznej i naukowej zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. A pięknie odrestaurowane, przestronne wnętrza stanowią idealne miejsce w którym ludzie kultury - twórcy i miłośnicy - sztuki mogą się ze sobą spotykać, dyskutować, tworzyć.

Więcej…

 

16 października wyjątkowa uroczystość na Wawelu W 2011 roku minęła 800. rocznica śmierci Mieszka IV - księcia raciborskiego i władcy Polski. Z tej okazji z inicjatywy Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego władze Powiatu Raciborskiego powzięły kroki mające na celu uczczenie postaci księcia w miejscu jego pochówku tj. w Królewskiej Katedrze na Wawelu p.w. św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie. Zwieńczenie 3-letnich starań miało miejsce w szczególnym, z wielu powodów, dniu.

Więcej…

 

55 lat Tarnogórskiego Związku Niewidomych 14 października 2014 r. Tarnogórski Związek Niewidomych świętował 55 lat.

W przeddzień Święta Międzynarodowego Dnia Białej Laski Tarnogórski Związek Niewidomych świętował 55 lat. Wszystkim członkom koła składam serdeczne podziękowania za pracę na rzecz osób niedowidzących, niewidomych. To dzięki Waszej działalności osoby z dysfunkcją wzroku nie podlegają wykluczeniu społecznemu, wprost przeciwnie. Są aktywne zawodowo i społecznie. Życzę wszystkim jak najwięcej powodów do codziennej radości, spełnienia marzeń i kolejnych lat działalności.

 

Dzień Edukacji Narodowej Dzień Edukacji Narodowej jest szczególnym dniem w roku szkolnym. Jest doniosłym świętem o ponad dwustuletniej tradycji. Jest czasem radosnych życzeń, sympatycznych uroczystości ale również okazją do refleksji nad polską oświatą.

Więcej…

 

Wizyta profesor Danuty Hubner 10 października 2014 r. Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim gościliśmy profesor Danutę Hubner, pierwszą polską komisarz w Unii Europejskiej, obecnie posłankę do Parlamentu Europejskiego, przewodniczącą komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego.

Więcej…

 

Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych 27 września 2014 r. w starostwie powiatowym odbyło się II Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych.

Forum jest otwartą i dobrowolną formą współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi. Mogą w nim uczestniczyć wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe. Dzięki tej płaszczyźnie współpracy możliwe jest nie tylko wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działania, wymiana doświadczeń, promocja dobrych przykładów, czy też upowszechniania dobrych praktyk. Forum jest także cenną platformą porozumienia dla samych organizacji pozarządowych.

Więcej…

 

Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy 16 września 2014 r. mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystym otwarciu Środowiskowego Domu Samopomocy, pierwszej takiej placówki w naszym powiecie.

Środowiskowy Dom Samopomocy to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zapewnia opiekę, terapię zajęciową, pomaga osobom niepełnosprawnym w osiąganiu samodzielności. Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi Stowarzyszenie "Serdeczni", podmiot wyłoniony w wyniku konkursu ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Dom rozpoczął funkcjonowanie 1 września, a 16 września dokonano jego uroczystego otwarcia.

Więcej…

 

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 W auli II LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach odbyła się inauguracja roku szkolnego 2014/2015.

Początek każdego roku szkolnego otwiera przed wszystkimi osobami związanymi z oświatą nowe możliwości, skłania do podejmowania ambitnych postanowień i wcielania w życie twórczych planów. To również czas realizowania pasji i zainteresowań, rodzenia się przyjaźni, zdobywania umiejętności istotnych dla rozwoju i przyszłej drogi życiowej.

Więcej…

 

Dożynki Powiatowo-Gminne 2014 r. 31 sierpnia 2014 r. rolnicy z terenu powiatu tarnogórskiego świętowali zakończenie żniw bawiąc się wspólnie na Dożynkach Powiatowo-Gminnych, które w tym roku odbyły się w świerklanieckim parku. Starostami dożynek byli Anna i Ewald Kowolik, którzy przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów staroście powiatu - Lucynie Ekkert i wójtowi Świerklańca - Kazimierzowi Flakusowi. Tradycyjnie nagrodzono twórców przepięknych koron dożynkowych, przygotowanych na tegoroczne święto plonów.

Więcej…

 

Święto Wojska Polskiego oraz nadanie Sztandaru 15 sierpnia 2014 r. na tarnogórskim Rynku odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. W uroczystym apelu udział wzięły: Kompania Honorowa 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego wraz z pocztem sztandarowym i flagowym, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian, pododdziały 5 Pułku Chemicznego oraz kolumna żołnierzy rezerwy.

Więcej…

 

Święto Policji Policjanci z powiatu tarnogórskiego w piątek 11 lipca 2014 r. obchodzili swoje święto.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb i wartości w życiu każdego człowieka, a Święto Policji jest szczególną okazją by wyrazić wdzięczność i uznanie funkcjonariuszom Policji oraz wszystkim pracownikom cywilnym, za zaangażowanie z jakim realizują swoją misję oraz z satysfakcją podkreślić, iż podejmowane działania prewencyjne, dobre wyniki w zwalczaniu przestępczości są wysoko oceniane przez społeczeństwo oraz władze powiatu.

Więcej…

 

50-lecie istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach17 czerwca 2014 r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach obchodził Jubileusz 50-lecia swojego istnienia.

Każdy Jubileusz skłania do refleksji związanej z historią placówki, jej nauczycielami, wychowankami, osiągnięciami. Jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w sercach, czas je jedynie porządkuje, czasem dodaje blasku, często czyni jeszcze piękniejszymi, a dźwięk szkolnego dzwonka wywołuje je ponownie z mroków pamięci.

Więcej…

 

10-lecie Polski w Unii Europejskiej16 maja 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim odbyło się spotkanie zorganizowane dla uczczenia 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Gościem tego wyjątkowego wydarzenia był profesor Jerzy Buzek.

Więcej…

 

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 MajaTegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wybuchu III Powstania Śląskiego były wyjątkowe. Towarzyszyła im przeżywana ciągle przez wszystkich Polaków duma, radość i wzruszenie związane z kanonizacją Jana Pawła II. Towarzyszyła im również wielka satysfakcja z przemian, jakie zaszły w naszym kraju w przeciągu obchodzonego w tym roku dwudziestopięciolecia przemian ustrojowych i gospodarczych, dziesięciolecia Polski w strukturach Unii Europejskiej oraz poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, będące między innymi pochodną innej niezwykle ważnej, podjętej 15 lat temu, decyzji o przystąpieniu Państwa Polskiego do Paktu Północnoatlantyckiego.

Więcej…

 

Wizyta Profesora Jerzego Buzka w powiecie tarnogórskimProfesor Jerzy Buzek gościł 23 kwietnia 2014 r. w powiecie tarnogórskim. Na uroczystej sesji Rady Miasta w Miasteczku Śląskim złożył gratulacje Mieczysławowi Dumieńskiemu, który w tym dniu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim wziął udział w uroczystym otwarciu wystawy grafik profesora Jana Szmatlocha. Na koniec dnia w spotkał się z mieszkańcami powiatu w zespole Szkól Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach.

Więcej…

 

Problemy i szanse polskiej służby zdrowia"Problemy i szanse polskiej służby zdrowia" to tytuł zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach konferencji, która odbyła się 14 kwietnia 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Więcej…

 

Zdjęcie pożegnanie 1

Wizyta starosty Irlingera

Wizyta starosty Irlingera W dniach 10-12 marca 2014 r. w powiecie tarnogórskim gościliśmy starostę naszego partnerskiego powiatu Erlangen-Höchstad - Eberharda Irlingera. Była to wizyta sentymentalna, podsumowująca 11 lat wspaniałej współpracy. I trochę pożegnalna, przynajmniej w sensie formalnym, jako, że nasz przyjaciel kończy już urzędowanie na swoim stanowisku.

Więcej…

 

Porozmawiajmy o... W ramach spotkań z cyklu "Porozmawiajmy o..." gościem spotkania, które odbyło się 26 lutego 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej był Janusz Cichoń Sekretarz stanu w ministerstwie finansów. Absolwent I LO im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach, w latach 1998-2001 prezydent Olsztyna, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2002-2006, od 2007 Poseł na sejm RP, od stycznia 2013 r. sekretarz stanu w ministerstwie finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.

Więcej…

 

Tradycyjny Bal Starosty w Pałacu Kawalera w Świerklańcu Tradycyjny Bal Starosty odbył się 15 lutego 2014 r. w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. Wśród znamienitych gości znaleźli się przedstawiciele instytucji kultury, środowisk gospodarczych, medycznych, oświatowych, sektora NGO oraz samorządowcy. Swoją obecnością Bal Starosty zaszczycili w tym roku między innymi: profesor Jerzy Buzek, eurodeputowana Małgorzata Handzlik i Wicewojewoda Śląski Andrzej Pilot.

Więcej…

 

Bal w pałacowych wnętrzach 13 lutego 2014 r. w Centrum Kultury Śląskiej na balu bawili się podopieczni Domów Opieki Społecznej z Nakła Śląskiego, Tarnowskich Gór, Bytomia, Michałkowic, Miedar, Pszczyny i Świętochłowic. W tym roku bal zorganizowały siostry boromeuszki z DSP w Nakle Śląskim przy współpracy Centrum Kultury Śląskiej, które udostępniło swoje sale.

Więcej…

 

60-lecie działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej 60-lecie działalności Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Więcej…

 

Miłośnicy działają już 60 lat! Noworoczny koncert Tarnogórskiego Stowarzyszenia - Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Uniwersytet Trzeciego Wieku i Przyjaciele"

Więcej…

 

Modernizacja gospodarki cieplnej Oficjalne zakończenie inwestycji pn. "Modernizacja gospodarki cieplnej obiektów Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego S.A. w Tarnowskich Górach"

Więcej…

 

Orszak trzech Króli w Tarnowskich Górach Orszak trzech Króli w Tarnowskich Górach

Więcej…

 

Karetki Od stycznia 2014 roku karetki będą w Tworogu oraz w Kaletach

Więcej…

 

Lucyna Ekkert Szanowni Państwo,

Okres Świąt Bożego Narodzenia, koniec roku to dobry czas, by patrząc życzliwym okiem na świat, na nasze najbliższe otoczenie, na bliskich i na siebie samego, ocenić to wszystko, co zostawiamy w dobiegającym końca 2013 roku. To odpowiedni moment, by pomyśleć, co czeka nas w roku następnym.

Rok miniony nie był dla nas, dla Zarządu Powiatu rokiem łatwym., ale nasze wspólne wysiłki, nasza praca sprawiła, że zrealizowaliśmy zadania, które na nas zostały nałożone. Pragnę podziękować wszystkim za współpracę: pracownikom starostwa, naszych jednostek organizacyjnych, służb zespolonych, radnym, organizacjom pozarządowym, wszystkim tym z którymi miałam zaszczyt współpracować w mijającym roku.

Oczywiście trzeba się zastanawiać nad tym, co moglibyśmy zrobić lepiej, mądrzej, co się nam nie udało. Ale stając, tuż przed wyzwaniami kolejnego, 2014 roku, warto pomyśleć o tym, gdzie są źródła naszych sił, naszych nadziei i naszych szans. Szukajmy źródeł tej siły w sobie i w rodzinach, w tradycji, w szacunku do siebie i do innych.

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas. W tym okresie kierujemy myśli ku naszym najbliższym ale również i tym od, których doświadczyliśmy sympatii i życzliwości. Świat jest bardziej przyjazny, ludzie bardziej życzliwi wobec siebie. Świętom Bożego Narodzenia i nadchodzącemu Nowemu Rokowi towarzyszą zawsze radosne przeżycia, są to najbardziej oczekiwane chwile. Snujemy refleksje nad tym, co minęło i planujemy przyszłość, z nadzieją że Nowy Rok przyniesie nam spełnienie nowych marzeń, będzie rokiem szczęśliwym, lepszym od mijającego.

W świąteczny czas nie ma źle adresowanych listów. Świąteczny czas jest najpiękniejszy ze wszystkich, pełen życzeń i zarazem nadziei, że te dobre się spełnią. I te właśnie kieruję do Państwa.

Życzę radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia oraz Do Siego Roku.
Lucyna Ekkert

 

Spotkanie wigilijneSpotkanie wigilijne dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego powiatu.

Więcej…

 

Teren pod komisariat w TworoguTeren pod komisariat w Tworogu.

Więcej…

 

Nowoczesny samochód ratownictwa technicznegoFlota Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach powiększyła się o nowoczesny samochód ratownictwa technicznego.

Więcej…

 

Strażacki opłatekStrażacki opłatek.

Więcej…

 

Szkoła pod opieką fundacjiSzkoła pod opieką fundacji.

Więcej…

 

Powiatowa Barbórka w Zespole Szkół techniczno-EkonomicznychPowiatowa "Barbórka" w Zespole Szkół techniczno-Ekonomicznych.

Więcej…

 

Barbórka w Faserze 3 grudnia 2013 r. załoga tarnogórskiej Fabryki Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych "Faser" S.A. świętowała "Barbórkę".

Więcej…

 

Wychowanie dla samorządności - 15 lat wspólnieSeminarium "Wychowanie dla samorządności - 15 lat wspólnie" odbyło się 29 listopada 2013 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Więcej…

 

Uroczysta sesja Rady Powiatu z okazji 15 restytucji powiatówUroczysta sesja Rady Powiatu z okazji 15 restytucji powiatów odbyła się 12 listopada 2013 r. w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Więcej…

 

Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej RP

29 czerwca 2013 r. w Chorzowie odbyła się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej RP, która zająć się miała zmianami w Statucie PO wprowadzającymi bezpośrednie wybory szefa Platformy.

Więcej…

 

ZaprzysiężenieNa pierwszej sesji IV kadencji samorządu, która odbyła się 1 grudnia, dokonano wyboru prezydium Rady Powiatu Tarnogórskiego oraz ustalono nowy skład Zarządu Powiatu.

Więcej…